Speváčka Jana Kocianová († 72) pred dvomi rokmi otvorila dvere do svojej trinástej komnaty v knihe Zahoď starosti.

Spomienky tejto legendy slovenskej populárnej hudby zbeletrizovala spisovateľka Marika Eisler Studeničová, ktorá bola nielen autorkou životopisu o Kocianovej, ale aj jej dlhoročnou priateľkou. Ako si na speváčku spomína?

Poznali ste Janu Kocianovú aj trochu inak ako verejnosť. Predsa len, počas písania knihy sa vám isto zdôverila aj s vecami, o ktorých fanúšikovia nepočuli. Aká teda bola?

Janka bola predovšetkým pohodový človek. Lebo na pódiu bola za veľkú spevácku divu, dámu, ktorá sršala temperamentom, no vždy si zachovala dekórum. No a potom doma pri svojich najbližších bola úplne obyčajnou ženou. Bola skvelá gazdinka, jej vychýrená fazuľová polievka nemala konkurenciu. V knihe Zahoď starosti veľmi úprimne rozpovedala svoj životný príbeh, a ako pravá dáma dvere do svojej trinástej komnaty neotvorila dokorán. Každá žena má mať svoje tajomstvá…

Ako vyzerali vaše stretnutia počas písania?

Bola to vždy pohodová návšteva, vôbec nie pracovné stretnutie. Janka mi uvarila kávu, ponúkla koláčik alebo chlebíčky. Rozprávali sme sa, listovali v archívnych materiáloch. Veľmi nápomocný nám bol Jankin manžel, ktorý si niekedy pamätal viac ako Janka. Oni boli neskutočne dokonalý pár – dopĺňali sa vo všetkom. Jožko raz o Janke povedal, že je ako tornádo, ktoré vás v istej chvíli oplieska o stenu a potom je zas pokoj.Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK