Goríl sa nezbavili. Dnes už expremiér Robert Fico (53) a exminister vnútra Robert Kaliňák (47) sú naďalej obklopení ochrankou. Ako bývalí ústavní činitelia majú na ňu nárok 90 dní od konca v úrade s možnosťou požiadať o jej predĺženie o ďalšie tri mesiace.

Fico podal demisiu v marci po masívnych protestoch v uliciach. Zasadol do poslaneckej lavice a naďalej ostal predsedom Smeru. Z úradu vlády sa presťahoval do sídla strany na Súmračnej ulici. Ochranku si však ponechal. „Ochrana sa poskytuje ešte 90 dní po ukončení funkčného obdobia. O prípadnom ďalšom predĺžení ochrany o 90 dní rozhoduje predseda vlády,“ napísali z ministerstva vnútra.

Ochranku si takto Fico predĺžil aj po prehratých voľbách v roku 2010. Celkom bežná prax to však nie je. Ficova predchodkyňa Iveta Radičová, ktorá sa musela porúčať z Úradu vlády predčasne v roku 2012, sa možnosti ochranky vzdala. „Nepoužívala som auto a ochranku ani jediný deň po opustení postu premiérky. Zriekla som sa ich,“ povedala pre Nový Čas Radičová.

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov zaisťuje osobnú bezpečnosť 90 dní po odchode z funkcie aj predsedovi parlamentu, predsedovi Ústavného súdu a ministrovi vnútra. Ale aj ďalším osobám určených vládou: ministrom obrany a spravodlivosti, sudcom či prokurátorom Špeciálneho súdu. Bývalý šéf úradu Juraj Zábojník hovorí, že predlžovanie ochrany je bežné, no mali by na to byť objektívne dôvody. „Ak je niekto napríklad v nebezpečí. No mali by to zdôvodniť, pretože to nie je lacná služba, tzv. full servis 24 hodín denne na ďalšie tri mesiace. A platia to daňoví poplatníci,“ vysvetlil Zábojník. Úrad vlády to nezdôvodnil. „Predseda vlády súhlasil s predĺžením poskytovania ochrany pre bývalého premiéra Fica o ďalších 90 dní,“ odpísali. Okrem Fica a Kaliňáka odišli aj ministri Drucker, Maďarič a Žitňanská. Tí o ochranu nepožiadali. „Ochrany som sa vzdal reverzom,“ povedal Drucker.

Zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko podali v piatok na Fica trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy a ohováranie. Reagujú tak na Ficove výroky o protestoch, keď za nimi videl zahraničnú moc a to, že chce niekto uvaliť krajinu protestami do chaosu. Fico sa z podaného trestného oznámenia úprimne teší. „Ak to chcú, môže to byť predmetom verejnej diskusie. Budem mať právo hovoriť, akí poradcovia sa tu pohybovali, kto je kým platený,“ reagoval Fico,Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK