Najmenej 62 ľudí zomrelo po nedeľňajšej erupcii guatemalskej sopky Volcán de Fuego, informovala agentúra Reuters.

Jeden z najaktívnejších vulkánov v Strednej Amerike začal chrliť lávu a dym a pokryl svoje okolie vrátane časti hlavného mesta Guatemaly vrstvou ťažkého popola. Sopka v pondelok vybuchla druhýkrát a guatemalske pobrežie zasiahlo zemetrasenie o sile 5,2 stupňa. Podľa svedkov ho v hlavnom meste nebolo cítiť.

Doteraz bolo v osadách Los Lotes a El Rodeo nájdených 62 mŕtvych, z ktorých bolo iba 13 identifikovaných, informoval riaditeľ guatemalského ústavu pre forenzné vedy Penuel García.

Viac ako štyri desiatky zranených boli prevezené do nemocníc – podľa predbežných vládnych odhadov boli zranené najmenej tri stovky osôb. Tisíce ďalších ľudí museli opustiť svoje domovy. Ďalšie osoby boli podľa médií evakuované v pondelok po novom výbuchu sopky. Záchranári pomocou helikoptér z oblastí zasiahnutých popolom, bahnom či lávou vyslobodili 10 osôb, informovala agentúra AP.

Zatiaľ sa im nepodarilo dostať k niektorým obyvateľom odrezaným od sveta pyroklastickými prúdmi. Tie sú tvorené zmesou žeravých sopečných plynov, popola a magmy a po svahu sopky putujú rýchlosťou stoviek kilometrov za hodinu.Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK