Loď nemeckej mimovládne organizácie Lifeline s asi 230 migrantmi z Afriky, ktorých pred týždňom nalodila posádka pri líbyjských brehoch, môže zakotviť na Malte.

Taliansko, Francúzsko, Portugalsko a Malta potvrdili, že časť migrantov prijmú; Nemecko, Holandsko a Španielsko túto eventualitu zvažujú, informoval zdroj denníka Times of Malta.

Úrad maltského premiéra v utorok vo vyhlásení uviedol, že za situáciu migrantov na lodi Lifeline je zodpovedný jej kapitán. “Maltský premiér v posledných 48 hodinách vyvinul diplomatické úsilie, aby našiel riešenie situácie lodi Lifeline, ktorú spôsobili kroky jej kapitána,” uvádza sa vo vyhlásení. Ďalej sa v ňom píše, že kapitán ignoroval pokyny Talianska, ktoré boli v súlade s medzinárodným právom. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Malta v kauze Lifeline začne vyšetrovanie. To potvrdil aj taliansky premiér Giuseppe Conte – loď bude podľa neho zadržaná a kapitán vyšetrovaný kvôli tomu, že nedbal na pokyny, aby počkal, až migrantov z mora vyzdvihne líbyjská pobrežná stráž. “Taliansko svoju časť splní, prijme diel migrantov z paluby Lifeline a dúfa, že ostatné európske krajiny urobia to isté,” povedal Conte.Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK