V tomto roku prišli horúce dni skôr, ako je zvykom. Pred škodlivým vplyvom slnečného žiarenia sa však treba dostatočne chrániť.

Pekná hnedá pokožka síce pôsobí zdravo a sviežo, opak je však pravdou. Prílišným opaľovaním riskujete nebezpečné spálenie ale aj smrteľnú rakovinu kože. „Odporúčam chrániť sa krémom s ochranným faktorom aspoň 30, hlavne pre svetlejšie typy je vhodnejší ochranný faktor 50,“ radí kožná lekárka Michaela Dubčeková. V používaní príliš slabých ochranných faktorov nevidí veľký význam. Podľa nej môžu rodičia a osoby citlivé na slnečné lúče využiť aj tričká z tkaniny chrániacej proti škodlivým zložkám žiarenia. Ostré letné slnko neprospieva ani vášmu zraku, nezabudnite preto na okuliare s kvalitným  UV filtrom. S ich výberom sa poraďte s odborníkom a vyhnite sa nákupu v obchodných reťazcoch. Zvoľte skôr nákup v kvalitnej optiky, kde vám aj poradia. Dôležíté sú aj pre najmenších. „Pre malé deti dostať aj slnečné okuliare na gumičku. Najmenším odporúčame aspoň čiapku so šiltom, aby sme ich oči chránili pred priamym slnečným žiarením,“ radí očná lekárka a chirurgička z kliniky Neovízia Miriam Záhorcová.

Bezpečný pohyb na slnku neexistuje. V mestách, kde je smog a znečistené ovzdušie, je ozónová diera výraznejšia. Preto sa treba chrániť už pri pohybe do práce a z nej. Na nekryté časti tela (nos, uši, u mužov plešina) treba použiť krém s ochranným faktorom. Nemali by na to zabúdať hlavne ľudia so svetlejším fototypom. Deti vo veku do jedného roka by sa nemali opaľovať vôbec. Rizikovou skupinou sú deti do 18 rokov z toho dôvodu, že u nich nie je vyvinutá zrohovatená vrstva kože, ktorá prirodzene odráža UV B žiarenie.

Používajte opaľovací krém s ochranou proti UV A a UV B žiareniu, je dobré sledovať správy o UV indexe v predpovedi počasia alebo v aplikácii na mobile. Správne zvolený faktor a dostatočné množstvo  (približne 36 g) aplikovať cca 30 minút pred pobytom na slnku. Rešpektuje svoj fototyp, pozor by si mali dávať hlavne svetlé fototypy. Neopaľujte sa nadmerne a do spálenia, ale postupne. Neopaľujte sa na prudkom slnku, hlavne na obed a v skorých popoludňajších hodinách. Vyhýbajte sa pobytu v soláriách. Pravidelne si kontrolujte pokožku a znamienka – v prípade zmien navštívte lekára.Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK