Myslíte na dôchodok? Čoraz viac Slovákov zaujíma, kedy môžu ísť na zaslúžený odpočinok. Zatiaľ platí, že záleží na tom, ako sa vyvíja stredná dĺžka života 62-ročných ľudí.

Budúci rok sa penzijný vek zvýši o 63 dní. Ako dlho musíte čakať na zaslúžený odpočinok? Prečo sa dôchodkový vek zvyšuje a ako to ovplyvňuje náš život?

Najsilnejšia politická strana navrhuje zastropovanie dôchodkového veku, odborári zbierajú podpisy za referendum o tejto otázke. Na tom, že vek odchodu do penzie sa posúva ďalej a ďalej, sa však nič nemení. Budúci rok si bude vyžadovať 62 rokov a 202 dní a o rok nato o ďalších 53 dní viac. „Zákon je platný, to znamená ideme v tomto režime,“ hovorí minister práce Ján Richter.

Vláda Roberta Fica (Smer) v roku 2012 presadila, aby sa dôchodkový vek menil v závislosti od vývoja strednej dĺžky života najmladších seniorov. Dnes navrhujú, aby mohol dosiahnuť maximálne 64 rokov. Mnohí analytici sú proti, varujú pred znížením budúcich dôchodkov. „Plánované zastropovanie veku, v ktorom budú ľudia odchádzať do dôchodku, sa prejaví aj na výške úspor v druhom pilieri. To bude mať následne vplyv aj na výšku ich penzií,“ píše Poštová banka.

 

1. Ženy s deťmi

Prvú zvýhodnenú skupinu tvoria ženy, ktoré sa narodili od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961 a  vychovali najmenej jedno dieťa. Mnohé dôchodkový vek dovŕšili v predchádzajúcich rokoch, zvyšok ho postupne dosiahne do roku 2023.

2. Tzv. kategoristi

Druhú výnimku majú ľudia, ktorí dostatočne dlho pracovali v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie alebo do I. alebo II. kategórie funkcií (zvýhodnené kategórie). Ich dôchodkový vek je od 55 do 59 rokov a  nároky naň sa budú priznávať aj po roku 2023.Diskusia - čo si o tom myslíte?

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK